HomeAbout Us What's new?SitesVisitorsMembersEventsSafetyForumSponsorsCompsLinks
 
 

Eagle Of The Month Awards - History

2015
2014
2013
January (not awarded) January (not awarded) January Nicole McLearn
February (not awarded) February (not awarded) February Alex Raymont
March (not awarded) March (not awarded) March (not awarded)
April (not awarded) April (not awarded) April Martin Nowoselski
May (not awarded) May (not awarded) May (not awarded)
June (not awarded) June (not awarded) June Al Thielmann
July (not awarded) July (not awarded) July Fred Bourgault
August (not awarded) August (not awarded) August Alex Raymont
September (not awarded) September (not awarded) September Peter Spear
October (not awarded) October (not awarded) October (not awarded)
November (not awarded) November (not awarded) November (not awarded)
December (not awarded) December (not awarded) December (not awarded)
2012
2011
2010
January (not awarded) January (not awarded) January (not awarded)
February (not awarded) February (not awarded) February Greg Hemingway
March (not awarded) March Tom Chromy March Kevin Ault
April (not awarded) April (not awarded) April Justin Kuhneman
May (not awarded) May (not awarded) May (not awarded)
June (not awarded) June Morgan Ahoff June Claudia Schwab
July (not awarded) July Cole Krider July Jim Hartwick
August (not awarded) August Roger Winger August Dan Walters
September (not awarded) September (not awarded) September (not awarded)
October (not awarded) October (not awarded) October (not awarded)
November (not awarded) November (not awarded) November (not awarded)
December (not awarded) December (not awarded) December (not awarded)
           
2009
2008
2007
January (not awarded) January Jim Orava January Jeff Rempel
February Jim Orava February Nicole McLearn February Nicole McLearn
March Jim Reich March Al Thielmann March David MacLean
April Peter Chyrnowski April Matt Jesson April Oni Aho
May Al Theilmann May Martin Ebadi May Owen Robertson
June Fedja Mulabdic June Martin Henry June Al Thielman
July Andrew McLellan July Laura Oremek July Martina Lang
August Andrew Berkley August Mia Schokker August Jon Orders
September Rob Samplonius September Margit Nance September Kevin Ault
October Ihor Trufyn October Ivan Tomecek October Chiu Fang
November (not awarded) November Ihor Trufyn November (not awarded)
December (not awarded) December (not awarded) December (not awarded)
           
2006
2005
2004
January Samuel Chang January Charles Mathieson January Fedja Mulabdic
February Alan Dickey February Diane Sather February Gerry LaMarsh
March Jeff Rempel March Jon Orders March Nicole McLearn
April Samuel Chang April Martin Henry April Shane Kjar
May Christine Nidd May Trevor Wellington May (not awarded)
June (not awarded) June Christine Nidd June (not awarded)
July Jeff Rempel July Jon Orders July Christine Nidd
August Robin Sather August Matt Vickers August Alex Raymont
September Nicole McLearn September Bob Krider September Diane Sather
October Sherida Harris October Mia Schokker October Byron McDonald
November Ihor Trufyn November Dave Merrick November (not awarded)
December Diane Phillips December Karin Sandstrom December (not awarded)

 

WCSC Annual Awards - History

In alphabetical order of the awards.  We will endeavour to complete this list, but note that not all awards are handed out every year, and some of the awards have been officially retired.

All current annual awards are awarded at the end of the year, or even sometimes in the spring of the following year (ie. 2006 awards were awarded in spring 2007), with the exception of the BC XC League awards and prizes, which are awarded at the club AGM in early November of the same year.

 

Craig Turner "Above And Beyond" Memorial Trophy

2016 - Al Hammer
2012 - Nicole McLearn

2005 to 2011 (not awarded)

2004 - Rob Samplonius

Jennifer Dunkley Memorial Driver Of The Year

2016 - Stewart Trowsdale
2015 - John Lyon

2012 - Wade Wilkins

2008 - Derek Kovacic

2007 - Natalia Polchenko

2006 - Joe Miles

2005 - Joe Miles

2004 - Joe Miles

2003 - Clara Rempel

Most Valuable Member

2016 - George Martin
2015 - Mike Sadan, Hugh Fisher andScott Flavelle

2013 - Corinne Stoltz-Orava

2012 - Corinne Stoltz-Orava

2008 - Martin Henry

2007 - Corinne Stoltz-Orava

2006 - Robin Sather

2005 - Rob Samplonius

2004 - Margit Nance

2003 - Robin Sather

2002 - Rob Samplonius

2001 - Lars Taylor

2000 - Alan Dickey

1999 - Mark Dowsett

1998 - Dan Keen

1997 - George Borradaile

1996 - Charles Mathieson

1994 - J.C. Hauchecorne

1993 - George Borradaile

1992 - Cameron McKenzie

1991 - Gwen Smith

1990 - Zdenka Hruza

1989 - Martin Henry

1988 - Mike Harrington

1987 - Dale Layher

1986 - Steve Best

1985 - Shelley Martell

1984 - J.C. Hauchecorne

1983 - Harvey Blackmore

1982 - Barry Bateman

Presidents Cup

2016 - Scott Flavelle and Mike Sadan
2015 - Al Thielmann

2013 - George Martin and Mike Sadan

2012 - Robin Sather

2011 - Rob Samplonius

2010 - Nicole McLearn

2009 - Fly BC

2008 - Alan Dickie

2007 - Ed Desrochers

2006 - The Deimos Paragliding Crew

2005 - Mike Sadan

2004 - Don Smith

2003 - Ian Johnston

2002 - Martin Henry

2001 - Denise Rempel

2000 - Jeff Rempel

1999 - Brett Hazlett

1998 - Mike Harrington

Rookie Of The Year

2016 - Denham Trollip
2015 - Mourad Meratla

2012 - Shafi Mohamed

2011 - Simon Beaumont

2008 - Wil Tarnasky

2007 - Chiu-Yuan Fang

2006 - Matt Nasson

2005 - Sean Toohey

2004 - Diane Sather

2003 - Rick House

2002 - Brian Gourley

2001 - Evelyn Peters-McLellan

2000 - ?

1999 - Craig Janes

1998 - Monica Waldhor

1997 - Roman Kanak

1996 - Brett Hazlett

1995 - Tyler Borradaile

Most valuable Paragliding/HG spouse and/or partner:

2016 - Karen Brass

 

BC XC League - Hang Gliders and Paragliders (Overall)

2016 - 1) Igor Tolsky, 2) Stefan Miller, 3) Alex Raymont
2013 - 1st: Frederic Bourgault, 2nd: Al Thielmann, 3rd: Andrew Berkley

2012 - 1st: Frederic Bourgault, 2nd: Peter Spear, 3rd: Andrew Berkley

2011 - 1st: Al Thielmann, 2nd: Alex Raymont, 3rd: Nicole McLearn

2010 - 1st: Serge Lamarche, 2nd: Alex Raymont, 3rd: Igor Bogdanov

2009 - 1st: Nicole McLearn, 2nd: Serge Lamarche, 3rd: Fiona Katay

2008 - 1st: Serge Lamarche, 2nd: Rob Clarkson, 3rd: David Koehn

2007 - 1st: Serge Lamarche, 2nd: Martin Henry, 3rd: Rob Clarkson

2006 - 1st: Rob Samplonius, 2nd: Alex Raymont, 3rd: Martin Henry

2005 - 1st: James Dunnigan, 2nd: Brett Hazlett, 3rd: Nicole Mclearn

2004 - 1st: Mark Dowsett, 2nd: Keith MacCullough, 3rd: Nicole McLearn

Year Long XC Competition - Hang Gliders

2013 - Serge Lamarche (BC XC League)

2012 - Serge Lamarche (BC XC League)

2011 - Serge Lamarche (BC XC League)

2010 - Serge Lamarche (BC XC League)

2009 - Serge Lamarche (BC XC League)

2008 - Serge Lamarche (BC XC League)

2007 - Serge Lamarche (BC XC League)

2006 - Martin Henry (BC XC League)

2005 - Brett Hazlett (BC XC League)

2004 - Mark Dowsett (BC XC League)

2000 - Brett Hazlett

1999 - Brett Hazlett

1998 - Mike Harrington

Year Long XC Competition - Paragliders

2013 - Frederic Bourgault (BC XC League)

2012 - Frederic Bourgault (BC XC League)

2011 - Al Thielmann (BC XC League)

2010 - Alex Raymont (BC XC League)

2009 - Nicole McLearn (BC XC League)

2008 - Robin Sather (BC XC League)

2007 - Brett Yeates, Martin Henry (some PG, some HG flights) (BC XC League)

2006 - Rob Samplonius (BC XC League)

2005 - James Dunnigan (BC XC League)

2004 - Keith MacCullough (BC XC League)

2000 - Alan Dickey

1999 - Alan Dickey

1998 - Alan Dickey

 

Retired Annual Awards - History

Fraser Valley XC Competition - Hang Gliders

2010 - (event cancelled)

2009 - (event cancelled)

2008 - Neil Muir

2007 - Jon Orders

2006 - Jon Orders

2005 - Jon Orders

2004 - Mark Dowsett

2003 - ?

2002 - ?

2001 - ?

2000 - Brett Hazlet

1999 - Brett Hazlet

1998 - Brett Hazlet

1997 - Brett Hazlet

1996 - Dan Keen

1995 - George Borradaile

1994 - J.C. Hauchecorne

1991 - George Borradaile

1990 - George Borradaile

1989 - George Borradaile

1987 - Peter Griffiths

1986 - George Borradaile

1985 - Herman Bosman

1984 - George Borradaile

1983 - George Borradaile

1982 - George Borradaile

Fraser Valley XC Competition - Paragliders

2010 - (event cancelled)

2009 - (event cancelled)

2008 - Jim Orava

2007 - Rob Samplonius

2006 - Alan Dickey

2005 - Rob Samplonius

2004 - Alex Raymont

2003 - ?

2002 - ?

2001 - ?

2000 - David Stanek

1999 - David Stanek

1998 - Alan Dickey and Rasto Trstensky

Creative Journalism

2004 - (award retired)

2003 - Fred Carter

2002 - Bruce McGuigan

2001 - Dion Vuk

2000 - Kelly Rand

1999 - Dion Vuk

1998 - David Stanek

1997 - Dan Curylo

1994 - Alex Curylo

1993 - Barry Berto

1992 - George Borradaile

1991 - Van Fraser

1990 - Martin Henry

1989 - Barry Berto

1988 - Dan Fabian

1987 - Dan Fabian

1986 - Michel LaBerge

1985 - Ramone

1984 - Mike Harrington

1982 - Art Dales

Downtube Derby

2004 - (award retired)

2003 - Charles Mathieson

2002 - Jon Orders

2001 - Brett Hazlett

2000 - Lars Taylor

1999 - Ken Nicholson

1998 - Ken Nicholson

1997 - Tyler Borradaile

1996 - Steve Thoss


Happy Landings

2004 - (award retired)

2003 - Darren Hepple

2002 - ?

2001 - ?

2000 - Heidi Cameron

1999 - Tom Hasek

1998 - Barry Bateman

Horseshoes Where The Sun Don't Shine

2004 - (award retired)

2003 - Graeme Herring

2002 - Klaus Waldhor

2001 - Steve Thoss

2000 - Justin Kyllo

1999 - Rob Samplonius

1998 - Rob Wilson

1997 - Dan Keen

1996 - Leo Freitas

1994 - Steve Best

1993 - Steve Best

1992 - Steve Machan

1991 - George Borradaile

Where's The Field?

2004 - (award retired)

2003 - ?

2002 - ?

2001 - ?

2000 - ?

1999 - Fly BC

1998 - Bill Brass

1997 - Jeff Rempel

1996 - Colin Pizzioh

1994 - Mike Harrington

1993 - Milan Lata

1992 - Steve Noon

1991 - Mia Schokker

1990 - J.C. Hauchecorne

1989 - Mike Harrington

1988 - Richard Terry

1987 - Horst Kern

 


Last updated: 19 Jan 2016